بلخاب، سانچارک، سرپل، سوزمه قلعه، صیاد، کوهستانات، گوسفندی

برفباری شدید راه مواصلاتی بلخاب با مرکز سرپل را مسدود کرده است / آژانس خبری پژواک

بر اثر برفباری سنگین در قم کوتل، راه مواصلاتی ولسوالی بلخاب را با مرکز ولایت سرپل، از یک هفته بدینسو مسدود و مردم را به مشکلات اقتصادى و اجتماعى مواجه نموده است. محمدرضا باشندۀ ولسوالی بلخاب در تماس با پژواک گفت: «ده ای فصل سال دومتر برف را تا به حال به یاد ندارم.»
به گفتۀ وی، راه مواصلاتی این ولسوالی با مرکز از یک هفته بدینسو مسدود شده و باغداران هم نتوانسته اند تا میوه خشک خود را برای فروش در زمان معین از ولسوالی خارج کنند.
وی افزود: «مسدود شدن راه ماره نگران ساخته، اگه راه باز نشه؛ نمی تانم میوه خشک خوده سودا کنیم!»
جاوید یکتن از دکانداران مرکز ولسوالی بلخاب نیز به پژواک گفت: «هر سال چارمغز، بادام و قروت میخرم تا ده مزارشریف برده بفروشم و باز پیسۀ اوره سودای دکان خریده بیارم؛ اما حالی راه بند شده و نمیدانم که چی کنم.»
منبع گفت که مقدار زیادی چهارمغز خریداری کرده؛ اما به دلیل بندش راه نمی تواند آنها را برای فروش انتقال دهد.
این مرد افزود: «تقاضای ما از دولت ای است که حداقل یگان ماشین برف پاک ده قم کوتل روان کنه تا مردم یک مدت ره به طرف شهر رفت و آمد کده بتانن.»
در عین حال، عبدالله انصاری ولسوال بلخاب به آژانس خبری پژواک گفت که اگر راه این ولسوالی باز نشود مردم با مشکلات جدی از بابت صحی و خوراکی روبرو خواهند شد.
به گفته وی، مردم هنوز محصولات باغی خود را که عمدتاً چهارمغز و بادام میباشد به بازار (مزارشریف) انتقال نداده و دیگر راههای که از طریق بامیان و یا بلخ است موترهای باربری رفت و آمد کرده نمی توانند.
بر اساس معلومات منبع، بندش راه مواصلاتی باعث بلند رفتن قیمت مواد خوراکی و سوخت نیز شده است.
انصاری افزود که پیش از بندش راه یک بوری ٥٠ کیلویی آرد ٩٠٠ افغانی بود که در حال حاضر به ١٤٠٠ افغانی بفروش می رسد.
منبع اظهار داشت که یک کیلو گاز نیز با ٤٠ افغانی افزایش درحال حاضر به ١٠٠ افغانی فروخته میشود.
از سوی دیگر، سید فیض الله سادات رئیس مبارزه با حوادث ولایت سرپل به پژواک گفت که هر ساله تدابیری برای پاک کردن برف راه ولسوالی بلخاب روی دست گرفته شده است.
به گفتۀ وی، آنها با همکاری دفتر (UNOPS) (خدمات پروژوى سازمان ملل) از پانزده قوس به مدت سه ماه راه قم کوتل را پاک میکنند؛ اما زمستان زودرس آنها را غافلگیر کرده است.
سادات اظهار داشت که آنها با هماهنگی با دفتر یادشده کار برف پاکی در این کوتل را بزودی شروع می کنند تا مشکل مردم حل گردد.
وی زمان دقیق این کار را مشخص نساخت.
گفتنی است که قم کوتل، همه ساله در اواخر ماه قوس بند میشد؛ اما امسال این کار یک ماه زودتر انجام شد.
منبع: آژانس خبری پژواک، 24 عقرب 1390

http://www.pajhwok.com/dr/2011/11/15/%D8%A8%D8%B1%D9%81%D8%A8%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%B4%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D9%85%D9%88%D8%A7%D8%B5%D9%84%D8%A7%D8%AA%DB%8C-%D8%A8%D9%84%D8%AE%D8%A7%D8%A8-%D8%A8%D8%A7-%D9%85%D8%B1%DA%A9%D8%B2-%D8%B3%D8%B1%D9%BE%D9%84-%D8%B1%D8%A7-%D9%85%D8%B3%D8%AF%D9%88%D8%AF-%DA%A9%D8%B1%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%AA

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۳۹۰/۰۸/۲۶ساعت 16:18  توسط | 

نگرانی از مسدود شدن راه مواصلاتی بلخاب با مرکز سرپل / آژانس خبری روز

شماری از باشندگان ولسوالی بلخاب ولایت سرپل از برف باری سنگین در روزهای اخیر ابراز نگرانی می کنند و می گویند که راه های مواصلاتی این ولسوالی با مرکز مسدود شده است.
آنان از دولت می خواهند که برای باز شدن راه ولسوالی بلخاب با مرکز اقدامات جدی را روی دست گیرند زیرا آنها نه مواد غذایی خود را خریداری کرده اند و نه محصولات زراعتی شان را به بازار انتقال داده اند.
محمد علم، یک تن از دکانداران مرکز ولسوالی بلخاب به آژانس خبری روز گفت بیشتر مردم این ولسوالی در این قصل از سال؛ میوه های خشک شان را به بازار انتقال و به فروش می رسانند اما امسال راه مواصلاتی مسدود شده است.
وی، می گوید راه این ولسوالی به مرکز سرپل از یک کوتل مرتفع به نام قم کوتل می گذرد که این کوتل در اثر برف باری های اخیر مسدود شده است.
به تاریخ هفده عقرب برف باری های سنگین در ولایت های سرپل، سمنگان، جوزجان و بلخ صورت گرفته که در بخشهای از این ولایت ها راه های مواصلاتی مسدود گردیده.
در منطقهء قم کوتل هوا به شدت سرد است و مردم می گویند که اگر دولت این راه را توسط ماشین های برف پاکی، باز نکند، تا پنج ماه دیگر این برف ها آب نخواهد شد به ویژه اگر برف باری ادامه یابد.
در حال حاضر این مردم به شهر رفت و آمد کرده نمی توانند.
بیشتر این مردم نیازمندیهای زمستانی شان را خریداری نکرده و در وضعیت نگران کننده به سر می برند.
یعقوب، یکی دیگر از باشندگان ولسوالی بلخاب که پنجا و پنج سال عمر و پیشهء دهقانی دارد، می گوید به یاد ندارد که در نیمهء ماه عقرب برف باری راه این ولسوالی را با مرکز مسدود کرده باشد.
او اظهار داشت که بیشتر مردم محصولات کشاورزی شان و میوه های خشک شان از قبیل بادام و چارمغز را به فروش نرسانده اند.
موصوف خاطر نشان ساخت که اگر راه باز نشود و مردم نتوانند که محصولات زراعتی شان را به فروش برسانند، با قحطی و گرسنگی مواجه می شوند.
عبدالوهاب، باشندهء دیگر این ولسوالی می گوید که امسال گندم هیچ برداشت نکرده به دلیل اینکه خشکسالی بوده است.
او گفت که از این خوشحال است که پنجاه سیر چار مغز دارد اما حالا راه مسدود شده و او نتوانسته است که میوه اش را بفروشد و نیازمندیهای خانواده اش را تامین کند.
عبدالوهاب، هر چند باریدن برف را یکی از نعمت های اللهی می داند اما می گوید که برف باری امسال خیلی زود شروع شده است.
سردی هوا ومسدود شدن راه، سبب افزایش کرایهء مسافران در این مسیر نیز شده است.
پیش از این کرایهء هر مسافر از مرکز سرپل تا بلخاب هشتصد افغانی بود اما حالا یکهزار و سیصد افغانی شده است.
عبدالقیوم، راننده یک موتر فلاینکوچ است که در مسیر سرپل و بلخاب کار می کند، او به آژانس خبری روز گفت دلیل افزایش کرایه اینست که حالا آنها مجبور هستند تا از مسیر طولانی به سرپل بیایند.
او گفت تا زمانی که راه قم کوتل مسدود نشده بود آنها از ولسوالی سانچارک به سرپل می آمدند که یکصد و چهل کیلومتر راه است.
اما حالا آنها از ولایت های بلخ و جوزجان به سرپل می آیند که این راه سیصد و هشتاد کیلومتر درازی دارد و به همین خاطر کرایهء مسافر افزایش یافته است.
عبدالله انصاری، ولسوال بلخاب هشدار می دهد که اگر راه ولسوالی باز نشود مردم این ولسوالی با گرسنگی مواجه خواهند شد.
او گفت که مردم تا هنوز محصولات زراعتی شان را به بازار انتقال نداده اند و این یک مشکل عمده است.
ولسوال بلخاب می گوید اکنون بهای مواد خوراکه در این ولسوالی ده در صد افزایش یافته است و اگر راه باز نگردد احتمال می رود که مواد خوراکه در بازار ولسوالی پیدا نشود.
اما سید فیض الله سادات، رئیس مبارزه باحوادث ولایت سرپل از اتخاذ تدابیر برای باز کردن راه های مواصلاتی این ولسوالی خبر داده می گوید که دفتر (UNOPS) از پانزده قوس به مدت سه ماه هزینۀ مالی این را ه را پرداخت میکند.
او گفت عنقریب به همکاری ریاست فواید عامه این راه پاک میشود.
اما او اذعان می دارد که امسال زمستان زود رس، آنان را غافلگیر ساخته است.
ولسوالی بلخاب از ولسوالی های برفگیر ولایت سرپل می باشد و در سالهای گذشته نیز در اثر برف باری های سنگین در مربوطات این ولسوالی، راههای مواصلاتی مسدود شده است.
ولسوالی بلخاب یکی ازشش ولسوالی ولایت سرپل میباشد که با مرکز سرپل یکصد و شصت کیلومتر فاصله دارد.
بلخاب یکی از ولسوالی های کوهستانی ولایت سرپل می باشد که دارای نزدیک به نود هزار نفوس می باشد.
عارف موسوی
منبع: آژانس خبری روز، 23 عقرب 1390

http://www.roznews.com/archive/1-news/2800-2011-11-14-11-44-22

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۳۹۰/۰۸/۲۶ساعت 16:17  توسط | 

مصاحبه ای آقای سید انور رحمتی والی ولایت سرپل با محمدیونس نعیمی خبرنگار رادیو بیان شمال در آستانه انتقال مسوولیت امنیت از نیروهای خارجی به نیروهای افغان در این ولایت و ... / مقام ولایت بلخ

جناب محترم سید انور «رحمتی» والی ولایت سرپل از این که حاضر شدین با رادیو بیان شمال صحبتی داشته باشین از شمال سپاس، به عنوان سوال اول میشه وضع کُلی ره در ولایت سرپل به بررسی بیگرین؟
جواب: بسم الله الرحمن الرحیم، با تشکر از شما و از رادیوی بسیار خوب و مؤثرشما مه فکر میکنم که الحمدالله به همکاری و حضورفعال مردم در حمایت از ادارهء محلی وضع عمومی ولایت سرپل خوب است، در بخش امنیتی ما به تناسب ماه های گذشته و سال گشته یک تغییر بسیار جدی و مثبتی ره می بینیم و امیدواریم که بعضا" تحروکاتی خورد ریزیکه در مرکز ولایت سرپل در ساحات شیرم و نیمدان است با تلاش ها و تدابیریکه اندیشیده شده تحروکات هم محار شوه و کنترول شوه، متباقی ولسوالی ها و مناطق سرپل امنیت و آرامی کامل وجود داره که در مجموع مه وضعیت ره مثبت ارزیابی میکنم.

سوال 2: همطورکه شما در جریان هستین ولایت سرپل هم شمال دور دوم انتقال مسؤلیت امنیت به افغان ها میباشه ولایت سرپل بخصوص مردم و نیروهای امنیتیش چه قدر آماده گی به ای موضوع دارند ؟
جواب: خوب صحبت هایکه با مردم در این مورد صورت گرفته مردم از این روند استقبال میکنه و حمایت میکنه، نیروهای امنیتی ما هم طبعی است که مطابق هدایت جلالت مأب ریس جمهوری اسلامی افانستان آمادهء هر نوع ایثار و فداکاری و تلاش برای تأمین امنیت و عهده گیری مسؤلیت های امنیتی هستند ولی ما دچارمشکلات و کمبوداتی هستیم که ای ره در سفریکه در کابل داشتیم خدمت رهبری جمهوری اسلامی افغانستان خاصتا" جناب رئیس جمهوری مطرح کردیم، ما جدا" دچارکمبود نیروی پولیس هستیم در اینجه، پیشنهاد های مشخصی در ای ارتباط در بخش امنیتی و انکشافی ما در ارتباط پروسهء انتقال آماده کردیم بخشی از ای پیشنهاد ها ره رسما" تسلیم کردیم به جناب داکتر صاحب اشرف غنی «احمدزی» رئیس کمیسیون انتقال و ریاست محترم ارگان های محلی و امیدواریم که با صحبت های که بعدا" صورت میگره ما بتوانیم با روشنی برنامه های خود ره به گوش مسؤلین امر برسانیم ولی ما به هر صورت در بخش امنیتی پیشنهاد های مشخصی داریم که خواهان تقویهء بیشتر بخش امنیتی و کشفی در ای ولایت هستیم، پولیس ما متأسفانه دچار کمبود نیرو هستند، اردو نیازی به تقویهء بیشتر داره، امنیت ملی نیاز به تجهزو تقویهء بیشترداره و پیشنهاد دیگهء ره که مه عرض کردم به کابل ای بود که گفتم شش ولسوالی ما در مرحلهء دوم انتقال شامل پروسه شوه اما مرکز ولایت سرپل در ای مرحله شامل ای پروسه نشوه به دلیل اینکه مه پیشترهم ایشاره کردم ما هنوز هم در ساحات شیرم و نیمدان که ساحهء بسیار وسعی است و متأسفانه به دلیل نبود نیروی کافی او هنوز هم پوشش کافی امنیتی داده نشده ما ضرورت داریم به ایکه یک مقدار کار در ای قسمت ادامه پیدا بکنه و پیشبروه تا وقتیکه پروسه اجرا میشه بدون کدام اخلال یا چالشی جدی تطبیق شوه و ای تحروکات و خلاح هایکه داریم اونها ره ما پیشبینی کرده باشیم. در مجموع ما از ای پروسه حمایت میکنیم و ای ره یک پروسهء ملی میدانیم، وظیفهء تاریخی و رسالت ملی خود میدانیم که از ای حمایت بکنیم مردم سرپل هم حامی حکومت و برنامه های حکومت مرکزی هستند و نیروهای امنیتی هم با تمام توان سعی داره که آنچه هدایت باشه از طرف رهبری کشور او ره اجرا بکنه.

سوال 3: چندی قبل یک عملیات تصفیوی ده ای مناطق شیرم ها راه اندازی شده بود نتایج چه بود؟
جواب: خوب عملیات مؤفقانه بود اهدافی ره که ما ده او داشتیم عمدتا" یک گزمه و دید و باز دید نزدیک نیروهای امنیتی ما از ساحه و صحبتی با مردم و معزیزین بود ای کار انجام شد اما از آنجایکه مخالفین توان رویاروئی نظامی و مستقیم ره نداره اونها ساحه ره ترک کرده بودند و از طرف چون ما توان نیروی امنیتی ما در حد نبود که ای ساحات که تصفیه میشه اینها ره حفظ بکنیم بنابر این بعد از ایکه مطابق پلان عملیات ختم شد و نیرو ها برگشتند متأسفانه دو بار او ساحه نا امن شد ما او عملیات ره مؤفقانه میدانیم ولی ایجاب از ای ره میکنه که هم مانند کوهستانات و صیاد ما بتوانیم تواسط نیرو های خاص ساحات ره تأمین امنیت بکنیم و جلو حضور و فعالیت و تحروکات دشمن ره در ساحه محار بکنیم که ما ای کمبود ره در ای ساحه داریم و تلاش داریم که با همکاری نیرو های بین المللی و پی ـ آر ـ تی سرپل ای نقیصه رفع شوه.

سوال 4: روند باز سازی و انکشافی در ولایت سرپل بخصوص کار های زیر بنائی و پروژه های زیر بنائی چگونه پیش میره؟
جواب: تلاش ها بر بهبود زنده گی عامه در سال جاری همچنان به صورت بسیار خوبی به پیش میره تلاش در بخش زیربنأها و راه سازی یک تلاش بسیار مؤفقی بود که امسال ما بیش از یکصد و سی کیلومتر سرک جغلی ره زیر کار داریم امیدوارهستیم بتوانیم تا پیش از رسیدن سرمأ این ها ره به پایه اکمال برسانیم و همچنین تلاش ها و مذاکراتی است تا سرک سرپل ـ صیاد، سرک سرپل ـ سوزمه قلعه و بعدا" سانچارک توسط یونسف کار اساسی رویش صورت بیگره که امیدواریم ای کار قیرریزی باشه، در بخش معارف، در بخش صحت عامه و در بخش های کمک به آسیب دیده ها از بابت خوشک سالی تلاش های بسیار منسجمی صورت گرفته است.
منبع: مقام ولایت بلخ، 23 عقرب 1390

http://saripul.gov.af/fa/news/4753

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۳۹۰/۰۸/۲۶ساعت 16:16  توسط | 

متن سخنرانی آقای سید انور رحمتی والی ولایت سرپل در منطقه ای پسته مزار بین صدهاتن از باشندگان اهالی بلندغورنو، بلندغورکهنه، پسته مزار و اهالی اطراف ولسوالی صیاد / مقام ولایت بلخ

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدالله رب العالمین، والصلات والسلام علی محمد وآله الطاهرین
واما بعد، قال الله حکیم فی کتابه الکریم، وعتصمو بحبل الله جمیعا و لاتفرقو
علمای بزرگوار، محاسن سفیدان ومعززین گرامی، مردم شریف، متدین ونجیب ولسوالی صیاد، قوماندان محترم امنیه ولایت سرپل، رییس محترم شورای ولایتی، رییس محترم امنیت ملی، قوماندان محترم اردوی ملی، رییسه محترم زنان، روسای محترم سکتوری وهمه ای عزیزان، سربازان، افسران، جوانان و بزرگان السلام وعلیکم ورحمته وبرکاته!
اجازه دهید قبل از همه این پیروزی عظیم و دست آورد بزرگ و ستودنی و وصف ناپذیر را به شما مردم مسلمان و قهرمان تبریک بگویم و از همه ی آن سپاهیان غیور و سلحشور و مسلمان کشور که در تامین امنیت کشور از خود شهامت و مردانگی نشان داده اند، تشکر و سپاس گزاری بکنم.
مردم عزیز و سربلند ولسوالی صیاد!
جای که امنیت نیست هیچی در آنجا نیست، وقت که ما تا این ساحه آمدیم وضعیت شما را دیدیم واقعا متاثرشدیم، فقر و گرفتاری مردم، عقب ماندگی و مشکلات اقتصادی مردم و بعد با همه ای دشواریها و گرفتاریها،جنگ و ناامنی یک بلای دیگری است که بر بلایای دیگری در اینجا افزونی کرده و واقعا من بسیار متاسفم که شما مجبور بودین که این شرایط سخت و دشوار را تحمل بکنین، به همین لحاظ در قدم اول از آن عده کسان که در نتیجه پروسه صلح به حکومت اسلامی افغانستان پیوسته و برای تامین امنیت منطقه ی شان تفنگ گرفته، از آنان تشکر و سپاسگزاری کنم (منظورم دوستان وبرادران است که از طریق برنامه پولیس محلی سوق شده و در طول این مسیر دیدیم که با یک روحیه خوب و عالی بایک وضعیت مردمی در کنار افسران شجاع (اردو و پولیس و امنیت ملی) در خدمت مردم شریف ولسوالی صیاد هستند.) ما از دیربازبه این تلاش بودیم تا مردم شریف صیاد از جنگ و ناامنی خلاص شود، ما بری همین روز که درخدمت شما هستیم در جمع هییت رهبری ولایت سرپل تلاش های زیاد را انجام دادیم تا این فضا فراهم و شود تا این شرایط فراهم شود تا به گپ دل شما گوش کنیم.
مردم عزیز صیاد! سوال مه از شما این است که آیا واقعا از خود پرسان کردین که همین جنگ ویران گر موجود برای چه و با کی است ؟ دولت از کی است ؟ حکومت از کی است ؟ اردوملی کی است ؟ پولیس ملی کی است؟ سربازان بی نام ونشان که هرگز از آنان تجیلیل نمی شود آنان کی است؟ همه ی این ها از شما است، شمای که آمدین علیه تجاوز خارجی قیام کردین جهاد کردین، خون دادین شهید دادین ومعلول دادین وبعد علیه یک توطیه ای بین المللی دیگری به نام حکومت طالب دراین جا آمد ظلم توسعه ای قبرستان ها را برای ما وشما به ارمغان آورد، جنگیدین شهامت ورشادت ومردانگی نشان دادین وسرانجام آنان را نیز به نابودی کشاندید وبعد از آن همه مصیبت، دربدری، خرابی قتل، خون، شهادت، معلول، یک حکومت نوپای را دراین کشور برپاکردین، شما آمدین این حکومت را اتخاب کردین، شما آمدین قانون اساسی را توسط نمایندگان برگزیده ی تان تنظیم وتصویب کردین وشما آمدین رییس جمهور ونمایندگان تان را درپارلمان شورای ولایتی انتخاب کردین، حق اش این نیست که ما کاررا که خودما کردیم، خانه ی را که خودما بنا کردم با کلنگ دیوارهمان خانه را تخریب کنیم، اوپدر او ریش سفید اوبرادر اوبزرگوارکه دراین جاهستی، از برای خدا همان کسانکه هنوزهم مثل بچه های کوچک شما به هیچ یک از مسایل شرعی واسلامی آشنایی ندارند، فقط پیشوند نام خود را ملا مانده همان ها حق دارند که علیه تمام رهبران جهاد و افتخارات جهادی مردم افغانستان استاد شوند؟ من از شما سوال می کنم که کی است با آنها؟ شما رییس ورهبر آنان را می شناسید؟ چند تای از رهبران جهادی درکنارآنان استاده اند واز کار آنان حمایت می کنند؟
شما خبردارید که همه ای پیش کسوتان جهاد، رهبران جهاد سربلند مردم افغانستان درکنار حکومت متخب شما و درحمایت از رییس جمهوری منتخب ومحبوب شما استاده اند، شما باور بکنید که این یک دروغ محض ویک فریب بسیاربسیار تکان دهنده است که این ها خود را مجاهید نام بکنندو علیه حکومت که شما آن را برپا کردین و استاد کردین جنگ وناامنی بکنند ومصیبت خلق بکنند ومردم را که با این همه فقرو مصیبت زندگی می کنند، آرامی وامنیت را از آنان بگیرند.
آنان حق ندارند که آرامی را از مردم ما بگریند و بنام مجاهید از مردم اخاذی،زورگیری بکنند، زیرا مردم ما غوغای جان کاه را سپری نموده بنابراین هیج کسی حوصله ای همه تاق شده است.
این کشور اسلامی است، رهبری این حکومت اسلامی است، رهبران جهاد درحمایت از دولت است، علما و نمایندگان شما درخانه ای مردم افغانستان، (در ولسی جرگه و مشران جرگه) از علما وشخصیت های دینی هستند، کسان هستند که سالها برای نشر وتبلغ فرهنگ اسلامی از جان مایه گذاشتند ولی با همه ای این همه نشانه های مثبت وقابل وصف چند تا بچه ای نه فهم ومورد تعقیب دستگاه های عدلی وقضایی نام خود را ملامی مانند و امنیت مردم ما را می گیرد وبه نظرمن این یک ظلم آشکاراست.
همان طور که قوماندان عزیز ار دوی ملی دراین جا گفت که ما حاضریم که برای تامین امنیت تلاش بکنم، جان بدهیم ولی تازمان که شما (مردم ) همکاری نکنید امنیت تامین نخواهد شد و این گپ گپ بسیار دقیق و منطقی است و امنیت اساسی ترین نیاز و ضرورت شماست. شما بروید طرف سانچارک و گوسفندی سرکی بین این قریه تا مرکز سرپل و سرکی که تا به گوسفندیو مرکز سرپل است هیچ قابل مقایسه نیست، دلیل اش این است که در آن جاه امنیت بوده دولت توانسته کار بکنه ، موسسات بین المللی کار بکنه.
 ما وقتی که به اینجا آمدیم واقعا نه نشانه ای از مکتب دیدیم نه نشانه ای از کلینیک دیدیم و نه نشانه ای از سرک وراه و این یک فاجعه است، این شما هستین که زمینه خدمت گذاری همکاران ما فرارهم می کنید، شما هستین که در تامین امنیت تان کاربکنید وتلاش بکنید وزمینه را برای حضورهمکاران ما فراهم بکنین . حکومت فعلی حکومت نیست که از پشت دروازه های بسته بامردم صحبت بکند، حکومت فعلی از والی شروع تا روسای دوایر، تا قوماندان امنیه و همه ای منسوبین حکومتی خدمت گار مردم است‌، من بارهاگفتم که ما حاکیم نستیم ما خدمت گارمردم هستیم، پس بنابراین شما بیاین همین لطف را بکنین که دیگر زمینه را برای همین عناصر رزل واوباش بی هویت که امنیت مردم راگرفته فراهم نکنین، تا همین خدمت گارای شما از شما خبرگرفته بتوانند، این ها تلاش بکنند برای تغییر وضعیت ر قت بارو سنگین که دراین جا حاکم است، مردم ما دراین جا مستحق داشتن یک زندگی آبرومند است، مستحق داشتن کلنیک است،‌ ادویه است مکتب است، اطفال ما حق دارند که درس بخوانند، اما درجای که آرامی نباشد درس خوانده نمی شود، معلم برای تدریس حاضر شده نمی تواند، پس بنا براین ماهمه درخدمت شما هستیم ومن امروز دراین جلسه ای باشکوه وصمیمی که همه ای هییت رهبری درخدمت شما است اعلان می کنم که او مردم، اردوی ملی، پولیس ملی، امنیت ملی و تمام سربازان که بنام پولیس محلی سوق واعزام شده اند همه خدمت گاران شما هستند هیج کسی حق زورگویی وستم گری به این مردم ندارند، دراین جا حکومت است،قانون است، مقررات است ادارات مختلف است که درهرمورد اگر مشکل پیش بیاید درآن رسیدگی صورت می گیرد، کسی که تفنگ دارد، حق زور گویی به مردم را ندارد، کسی که تفنگ بدست گرفته مسوول تامین امنیت مردم وفراهم ساختن زمنیه ای فعالیت های انکشافی ونوسازی دراین ولایت است.
چنانچه خدای ناخواسته از این گونه حوادث پیش بیاید، سرباز پولیس ما، اردوی ملی ما امنیت ملی ما به کسی ظلم کندوستم کند، شما مردم بیاید مراجعه بکنید ومن از همین فرصت استفاده می کنم و از همه ی نیروهای امنیتی تقاضا می کنم که برادران عزیز!
همان طورکه امروز شما پیش آهنگ آرامی وامنیت صلح هستین، تفنگ تان نشانه ای از عزت مندی وافتخار شما برای تامین امنیت مردم مسلمان وقهرمان شما باشدو نگذارین که خدای ناخواسته دراثر وسوسه ای شیطان تفنگ وسیله ی ظلم به هموطن به همسایه وبه مردم شریف ما تمام شود وآنروزواقعا که روز تکان دهنده وسخت است ومن آرزو دارم که همه کسان که مربوط نیروهای امنیتی ما هستند، ازاین لکه ای ننگین خود را دوربکنند، وحامی ضعفاو ومستضعفان باشند.
مشکلات را که شما عزیزان وبزرگواران قرای پسته مزار وبلندغور نو بیان کردین، ما این به چشم سردیدیم، واقعا وضعیت دراین جا تکان دهنده سخت است اما برای حل مشکلات،نیاز به یک رابطه ای مستمرودایمی است که بین ماو شما باید وجود داشته باشند، شما ونمایندگان شما این مشکلات شما را دوام دار تعقیب بکنند وتعهدات را که امروز روسای انکشافی وسکتوری داده باید هرچه زودتر تطبیق شود، من همین جاه از ر ییس انکشاف دهات می خواهم که به هرهنری که می شود مشکل سرک این جاه را هرچه عاجل تر حل بکند، تا دریک منطقه ای که راه نباشد هیج چیزی دیگری امکان پذیر نیست، رییس محترم صحت عامه این جا هست، او رییس صاحب! گزارش های کاغذی را چه کنیم؟ دراین جا کلنیک نیست، این منصفانه نیست که از این مردم بخاطر بردن یک مریض عادی از این جاه تا مرکز سرپل راه های طولانی را طی بکند و با قبول آن همه فشار اقصادی مریض خود را به داکتر برساند، باید ترتیبات لازم را شما بگرید وواقعا باید یک کارقناعت بخش را شما به این جاه انجام دهید، این جاه آمرتدریسی ریاست معارف هم هست، جای که باید درآن مکتب جور شود اینجاه است، ومن از ریاست معارف می خواهم که به هرترتیب که شده باید مشکل مکتب ولسوالی صیاد وبخصوص قرای پسته مزار وبلند غور نورا حل بکند، نکات را که شما گفتید، این ها همه تکه بسیارکوچک از انبوه مشکلات است که شما بیان کردین، من خدای بزرگ ورحمان را بسیار شاکرم که این فرصت طلایی میسر شد تا بیایم از نزدیک شما را ببینم وتعهد می کنم که ما برای دستیابی شما به آنچه که به عنوان مشکلات اساسی شما یادآوری شد از هیچ تلاشی دریغ نکنم.
منبع: مقام ولایت بلخ، 23 عقرب 1390

http://saripul.gov.af/fa/news/4742

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۳۹۰/۰۸/۲۶ساعت 16:14  توسط | 

مقام های سرپل از روند کند بازسازی در ده سال اخیر شاکی اند / آژانس خبری وخت

مقام های ولایت سرپل از عدم باز سازی در این ولایت در ده سال اخیر نگران بوده و می گوید که هیچ توجه و کاری بنیادی در این ولایت صورت نگرفته است.
سید انور رحمتی والی سرپل در یک مصاحبه اختصاصی با آژانس خبری وخت گفت :«وضعیت امنیتی در این ولایت نظر به سایر ولایات بهتر است و امنیت نظر به سالهای گذشته بهبود یافته اما باز سازی صورت نگرفته است.»
رحمتی اظهار داشت، باوجود اینکه در یک سال اخیر دها کیلومتر سرک جدید اعمار گردیده است اما این بسنده نیست.
والی سرپل همچنان افزود که در سال جاری کمک های کشورهای مساعد کننده و دفاتر که در این بخش ها کار میکند نظر به سالهای گذشته کم شده که باعث کندی کار باز سازی شده است.
وی میگوید در سال جاری بیش از یکصد کیلومتر سرک ساخته شده و نزدیک به ده کلینک و مکتب به بهره بردرای سپرده شده است.
نامبرده علاوه داشت که ولسوالی صیاد این ولایت یکی از ولسوالی های ناامن بوده اما حالا دارای امنیت کامل است.
رحمتی میگوید خشک سالی مردم را سخت با مشکلات روبه رو ساخته و نیاز به کمک های بیشتر دارد.
والی سرپل ابراز کرد که کاری پروژه های برق در این ولایت ادامه دارد اما نظر به ولایات دیگر که دها میلون دالر در آن به مصرف میرسد بالای پروژه های برق این ولایت به مصرف نرسیده است.
موصوف میگوید موجودیت پولیس محلی دراین ولایت نتیجه مثبت داشته و باید تعلیمات بیشتر برای شان داده تا کمبودی که در بخش تشکیلات پولیس موجود است مرفوع شود.
رحمتی می افزاید نهاد های کمک کننده داخلی، خارجی و دولت افغانستان صرف در شهر های بزرگ و مرکز کشور توجه به بازسازی دارند و لازم است تا به ولایات دور افتاده توجه بیشتر شود زیرا نیاز به بازسازی بیشتر دارند.
وی میگوید مردم مناطق دور افتاده نیاز به کمک های در بخش های مختلف زندگی دارند و زمانیکه زندگی مردم ده نیشن بهتر باشد مخالفان دولت انها را به صفوف خویش جلب کرده نمیتواند.
قابل یادآوریست،سرپل یکی از ولایات تقریبا کوهستانی است که مردم آن بیشتر زراعت پیشه بوده و زمین های آنها نیز للمی و نیاز به باران های موسمی دارند که در این ولایت فابریکه موجود نبوده و معادن آن نیز دست ناخورده باقی مانده است.
خبرنگار: سهاک
تصحیح: احمدجمیل پوپلزی
منبع: آژانس خبری وخت، 22 عقرب 1390

http://www.wakht.af/index.php?option=com_content&view=article&id=1094:2011-11-13-10-32-40&catid=52:2011-07-23-10-16-17&Itemid=43&lang=ps

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۳۹۰/۰۸/۲۶ساعت 16:8  توسط | 

اعمار پنج باب مكتب در ولایت های كابل و سرپل / پایگاه خبری تحلیلی افغان نیوز

وزارت معارف افغانستان از اعمار پنج باب مكتب در دو ولایت كشور خبر داده است.
این وزارت گفته است مكاتب یاد شده به طور پخته و اساسی در ولایت های كابل و سرپل اعمار شده و بیش از 600 هزار دالر امریكایی در ساخت آن به مصرف رسیده كه از سوی كشور جاپان و وزارت احیا و انكشاف دهات پرداخت شده است.
گفته شده كه با بهره برداری این مكاتب در ولایت های متذكره برای 20 هزار تن از دانش آموزان دختر و پسر زمینه بهتر آموزش فراهم گردیده است.
وزارت معارف افغانستان در حالی از بهره برداری این مكاتب خبر می دهد كه هنوز هم صدها مكتب دیگر در مناطق مختلف افغانستان از اثر ناامنی مسدود بوده و دها هزار تن از دانش آموزان از فراگیری آموزش محروم اند.
منبع: پایگاه خبری تحلیلی افغان نیوز، 22 عقرب 1390

http://www.afghanews.ir/ShowDetails.aspx?NewsId=21827

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۳۹۰/۰۸/۲۶ساعت 16:6  توسط | 

سفر مقام ولایت به ولسوالی کوهستانات ولایت سرپل / مقام ولایت سرپل

کوهستانات سرپل در استانه انکشاف
نویسنده: انجنیر احمد جاوید «جاوید»

مثل اوزبیکی مشهور است «حکمت کور سنگ تاغ گه بار» یعنی حکمت ببینید به کوه سفر کنید.
و با سفر به کوهستانات طبیعت زیبای سرپل را میتوان در عصر حاضر با منظره های طبیعی دیدو اب زلال اق دریا را با رنگ نیلوفری ان نشانه صفا و صمیمیت و ارامش است تماشا نموده مهربانی در نگاه هر کوهستانی نهفته است و امیدها و ارزوها ی مردمان ان همیشه در گذشته با پاداش و وعده بزرگان خلاصه شده است.
اینبار سفر به کوهستانات سرپل در دهه اخیر میزان متفاوت از هر سفری بود هم از نظر کمیت بیش از صد نفر مسئولین اجراییوی حکومتی این ولا و هم تسهیلات سفری با قطار بسته بیش از سی عراده که اب دریا از بالا به پایین در جریان بود و ما از پایین به بالا عزم سفر کردیم که دیداری از مردمان کوهستانات کنیم و جویای احوال ایشان کردیم. خیر است اگر دست خالیست، سعی ما در اینده در راستای خواست کوهستانی ها جاریست و به کمک و یاری الهی مژده یی داریم که کوهستانات سرپل در استانه انکشاف عنوان دهیم .
در سفر کوهستانات سرپل والی صاحب ولایت سرپل، روئسای محترم شورای ولایتی، معارف، صحت، انکشاف دهات، تنظیم اب، مبارزه با مواد مخدر، زراعت و مالداری، امور مهاجرین و همراهان در حالیکه مسئولین محترم امنیتی قوماندان صاحب امنیه، معاون صاحب امنیت ملی و پولیس امنیتی و یک تعداد متنفذین اجتماعی همراهی نمودند.
گرچه سفر کوتاه و یک روزه شد خوشبختانه فرصتی به مردمان کوهستنانات فراهم شد که نیازمندی ها و خواست های مردمان ان ولسوالی را از دل باز بیان نمایند و به سمع مسئولین اجرایوی ولایت سرپل برسانند تا باشد میزان توجهات با اجراات عمل در عرصه های امنیت، معارف، صحت، زراعت و ابیاری، مخابرات و انکشافات شهری و دهاتی و زیر بنایی به قدر امکان و توازن در ان محل بیشتر گردد .
رهبری محترم ولایت سرپل در مسیر سفر بازسازی سرک مواصلاتی سرپل جرغان را بطول 37 کیلو متر با ساختمان پل و پلچک ان را بازدید نمودند که راه 6 ساعته ترانسپورتی را به 2 ساعته راه با بازسازی ان تبدیل گردیده است.
 در جرغان کوهستانات طی نشت مردمی وضعیت اجتماعی و بشری را ارزیابی نمودند کار اعمار مکاتب ذکور و نسوان جرغان را نظارت نمودند و سنگ تهداب پروژه برق ابی جرغان را با معاون صاحب ریاست امنیت ملی گذاشتند و واقف از اعمار و بهر برداری شبکه ابرسانی اب صحی اشامیدنی، کانال ابیاری، سربند، پل عبوری در جرغان شدند که د رعرصه انکشاف دهات الی رسیدن به پسنی مرکز کوهستانات زیربناهای دهاتی مسیر راه از دیوار محافظوی سردره الی شبکه های ابرسانی و نل دوانی قرای هزاره قشلاق مولوی ده سرخ نمایان بود که د ردهات کارهای انکشافی جهت تغیرات محیطی و تسهیلات دهاتی انجام شده و میشود. که نمونه های خوب توجه دولت در عرصه باز سازی دهات میباشد.
اما نمای مرکز ولسوالی کوهستانات واقع پسنی این نوارا داشت که ولسوالی بدون بازار داریم، عمارات های نیم قرن گذشته حکومتی که محل تسهیلات محیطی عرضه خدمات به مردم است و مکتب لیسه همت کوهستانات با قدامت حدود 50 ساله با وضعیت فرسوده نمایان گر ان بود که هیچ همت دیگری در این نیم قرن برای باز سازی و نو سازی پیدا نکرده است و حقیقت هویدا بود و از نمای مرکز ولسوالی توجهات تا این مدت پیدا بود.
صحبت های عالمانه والی صاحب و روئسای شورای ولایتی، معارف و صحت نوید خوشی بود برای مردمان ان ولسوالی که امید و ارزوها ی اینده مژده میدهد که توجه و عمل را درقبال خواهد داشت. پیام های مولوی صاحب از قریه هزاره قشلاق و بزرگان ان ولسوالی که تقاضاها و خواست های مردمان کوهستانات را انعکاس میداد توجهات مزید رهبری ولایت را در زمینه به ماستر پلان مرکز کوهستانات و اعمار تعمیرات اداری اددره محلی اعمار مکاتب و مدارس و ارتقای ظرفیت تعلیمی، اعمار شفاخانه 30 بستر و کلینیک ها جهت عرضه بهتر خدمات صحی خصوصا" بخش اناثیه، تسهیلات مخابراتی، تقویت و اکمال امور امنیتی درسطح ولسوالی، توجه د رحقوق علما و امامان مساجد امور اوقاف، انکشاف دهی تکنالوژی زراعتی و مالداری و امورات مصونیت اجتماعی ناشی از حوادث طبیعی ایجاد واحد های سومی ادارات سکتوری؛ اعمار زیر بنایی سرک های مواصلاتی و شبکه های ابرسانی و ابیاری خواست های واقعی مردمان کوهستانات است که از چندین دهه بدینسو تکرار میشود که باز هم تکرار و تقاضای احسن شد و هر بخش با احساس مردمی که رهبری ولایت دارند وعده سپردند و تعهد خدمت خستگی ناپذیر نمودند و بهتر دانسته شد که در رابطه به کوهستانات و امورات انکشافی در دهات که طی 5 سال گذشته از طریق برنامه های ملی انکشافی حکومت در سطح روستاها درین محل اجرا شده و یاتحت کار قرار دارد و نیازمندی های مشخص محیطی جهت تصمیم گیری ها و اگاهی مزید ارقام یابد و توجهات بیشتر در راستای ضرورت های انکشافی در کوهستانات صورت گیرد و اما چیزی که مهم دانسته میشود اینست که سعادت و خوشبختی کوهستانات در سعی و تلاش مردمان ان تعلق دارد و سهم گیری و مشارکت مردمی و استفاده موثر منابع موجود و کلید انکشاف بدست مردمان این ولسوالی قرار دارد و توجه قبلا" نیز شده و نیز ادامه میابد.

اجراات انکشافی در دهات کوهستانات

کوهستانات سرپل در جنوب غرب جغرافیای ولایت سرپل با اراضی کوهستانی یکی از ولسوالی های 6 گانه سرپل بوده و مرکز ان پس نی از سرپل خدود 80 کیلو متر فاصله دارد و مساحت اراضی ان بیشتر از دیگر ولسوالی های سرپل میباشد و قریجات ان خورد و بزرگ و بیشتر از 120 قریه میباشد.
از طریق برنامه همبستگی ملی انکشاف دهات سروی شده که با 19920 فامیل در 86 شورای انکشافی قریوی CDCs منتخب مردمی به حیث نهادهای اجتماعی و انکشافی و یک شورای انکشافی ولسوالی DDA تنظیم شده است. 100% تحت پوشش انکشاف قرار دارد در سطح قریجات و در سطح ولسوالی دارای پلان انکشافی بوده که انعکاس دهنده نیازمندی های مردمی در سکتور های معارف، صحت، انکشاف دهات و زراعت، زیر بنا، مصونیت اجتماعی، امنیت و حکومت داری میباشد که پلان انکشافی ولسوالی ضرورت به تمویل و تطبیق دارد و در راستای اولویت های پلان انکشافی قریجات از طریق شوراها گام های نخستین از طریق برنامه همبستگی ملی در طی 5 سال گذشته برداشته شده و ادامه دارد.
از طریق برنامه همبستگی ملی در دور اول 72 شورای قریوی هزینه انکشافی دریافت نموده و 241 پروژه مختلف النوع را در سطح قریجات با هزینه حدود 133 ملیون افغانی در طی 5 سال گذشته تطبیق نموده اند که از مزایای ان 16280 فامیل مستفید شده اند.
در سال جاری 1390در کوهستانات به تعداد 14 شورای انکشافی جدید در قریجات باقی مانده از اثر انتخابات مردمی ایجاد شده و 20 پروژه مختلف النوع منظور شده و ادامه دارد که بعضا" در این اواخر تکمیل و دیگر در استانه تکمیلی است.
اعمار 4 تعمیر کلینیک در قریجات کوه لنگر، نواباد، خود برگ پایین و سنگر عصمتک، اعمار تعمیر مکتب نسوان قریه سولرجرغان،2 شبکه ابرسانی و نل دوانی در قریجات قشلاق مولوی و هزاره قشلاق، 2 کانال و سربند ابیاری در کوه لنگر، نو اباد، پای کوتل و سربند شکم جر، 2 سرک های مواصلاتی قرای سنگر عصمتک و شیخک شبرک، اعمار پل و پلچک ها در اسکوک پشت قلعه، گبه چراس، کشکک سالریزی، پشته الانبار گرزیوان و 2 دیوار استنادی در شکم جر و گرزیوان مشمول پروژه های جدید تحت کار میباشد که حدود 34 ملیون افغانی هزینه می بردارد که شورا ها دریافت کرده و توسط 14 شورا ادامه دارد که مستقیما" 3600 فامیل مستفید میشوند.
از مرکز کوهستانات الی قریه خوال بطول 10 کیلو متر سرک مواصلاتی با جغل اندازی و ساختمانهای ان به شکل اساسی ساخته شده است که مورد بهره برداری قرار دارد .
جهت مصونیت اجتماعی هموطنان که در زمستان به مشکل کمبود مواد عذائی مواجه نشوند جدیدا" مقدار 385 متریک تن مواد غذائی ترکیبی کار د رمقابل غذا با هماهنگی دفتر WFP ارسال شده است که در گبه چیراس، قدوغک چراس، قرغیتو پاوگان، دره گرزیوان، خمدان، جرغان، سینجکی کچن، ترپچ اسمیدان گدام شده و توسط هیات مشتمل بعد از اجرای کار توزیع میشود.
به همکاری موسسه کوار در سال جاری 5 کیاو متر سرک فیض اباد، 5 کیلو متر سرک سر دره، 2.5 کیلو متر سرک در جرغان و 5 کیلو متر واروا جورجورک بازسازی و جغل اندازی شده است.
از طریق برنامه انکشاف منطقوی بخش انرژی روستائی ERDA وزارت انکشاف دهات کار پروژه های برق ابی MHP در قریحات جرغان ؛ خوال، پشته، شنیه و دره تاجیک اسمیدان کوهستانات ادامه دارد که 20-40 کیلو وات هر کدام ظرفیت خواهد داشت و حدود 3000 فامیل از برق ابی دوامدار مستفید خواهند شد.

نیازمندی های انکشافی در ولسوالی کوهستانات

اعمار شفاخانه 30 بستر مرکز کوهستانات، اعمار تعمیر لیسه همت مرکز کوهستانات، نصب دستگاه ها و انتن های مخابراتی، ماستر پلان مرکز کوهستانات، اعمار تعمیر اداری ولسوالی، باز سازی سرک از جرعان الی پسنی مرکز ولسوالی بطول حدود 40 کیلو متر، شبکه ابرسانی از چشمه در مرکز کوهستانات و تقویت و تجهزات پولیس ملی از اولویت های مهم مرکز ولسوالی کوهستانات میباشدکه در پلان انکشافی ولسوالی نیز انعکاس یافته است
ضرورت نعمبرات کاینیک های صحی قرغیتو، صوفک، جوک، غولدری و قلعه شهر و غیره کوهستانات و ارتقای سبت سنتر ها ی مذکور به کلینیک های صحی اساسی شامل اولویت های پلان انکشافی ولسوالی در سکتور صحت میباشد.
ضرورت اعمار لیسه همت پسنی مرکز کوهستانات، دارالعلوم الجار خوال و ایجاد کورس های سواد اموزی فعال، اعمار تعمیرات مکاتب خصوصا" در چراس و پای دهک و غیره در پلان انکشافی ولسوالی انعکاس یافته است و ضرورت تعمیرات مکاتب دهنه تاجیک کاشان، سفید میدان چیراس علیا، تگاب بایی قرغیتو، تخا گرد کاشان، سر ده دمرده و پای دهک از نیازمندی ها ست.
ایجاد اعمار پستهای امنیتی پولیس در منطقه چراس و دیگر مناطق مهم در اولویت های سکتور امنیت در پلان انکشافی خواست مردم را نمایان ساخته است.
توزیع شلتر برای مهاجرین و بیجا شدگان و وسعت دادن تشکیل کودکستانها در سکتور مصونیت اجتماعی در اولویت پلان انکشافی کوهستانات تذکر یافته است.
اعمار تعمیر کمپلکسی عدالی و قضایی بشمول تعمیر رهایشی قضات در مرکز ولسوالی کوهستانات و اعمار تعمیر مسجد جامع و کتابخانه مرکز ولسوالی و ایجاد مرکز مشوره های حقوقی برای زنان اولویت های بوده که در پلان سکتور حکومت داری حاکمیت قانون و حقوق بشر انعکاس یافته است.
ضرورت اعمار و باز سازی سرک های مواصلاتی 20 کیلو متر کاشان الی تجری، اب باریک قلعه شهر الی سرجنگل 35 کیلو متر، اعمار 20 کیلو متر سرک مرکز کوهستانات الی کچن، 20 کیلو متر سرک قلعه شهر الی النجی لولاش، قلعه شهر الی اب باریک و میخک 15 کیلومتر، پل بین پای دهک و خوال، سرک ترپچ الی سفید قلعه 12 کیلومتر، سرک دهن تاجیک الی دره تاجیک 8 کیلو متر، سرک دهنه الی غوربخانه و معدن ذغال 5 کیلو متر، چند رشته سرک های دیگر که ضرورت مبرم به باز سازی و جعل اندازی دارد
نیازمندیهای برق ابسی کوچک MHP به سیستم انجینری در قریجات ده سرخواقع شرشره، سرده، پسنی مرکز ولسوالی، خمدان، گنجیا، بیدستان، نگاله، وروا از ضرورت ها و اولویت های اساسی در تامین انرژی روستائی محسوب میشود که اب کافی جریانی و پرتاب گاه اب دارد.
شبکه های ابرسانی از منابع چشمه های خود جریان در قریه جات پسنی، سر دره، نگاله، وراج، زیر جای، جرجرک، بیدستان، گنجی لر قشلاق، خوال سفید چشمه، قمبری، دره گرزیوان، قلعه شهر، کاشان، سیاده، دره تاج، دهنه، گران ده، گل خانک، تخا گرد، نو ابادسید اباد، کلور، اسپج، شینیه، قیراق، غوزبه خانه، سیاه چوبک تاحیکان، گبه، جمعی و دمگاه نیاز های اساسی تامین اب اشامیدنی صحی است.
نیازمندی ها احتراما" ارقام یافت تمویل و تطبیق نیاز به منابع دارد و اجراات که توجهات مزید را مطالبه داشته و سعی همگان مجریان را توفیق نصیب باد.
منبع: مقام ولایت سرپل، 18 عقرب 1390

http://saripul.gov.af/fa/news/4650

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳۹۰/۰۸/۲۲ساعت 15:42  توسط | 

سفر به ولسوالی بلخاب / مقام ولایت سرپل

بتاریخ هجدهم ماه میزان سال روان آقای سید انور رحمتی والی ولایت سرپل طی یک سفر رسمی همراه با محمد یعقوب زابلی قوماندان امنیه، سید حیات الله عالمی عضو شورای ولایتی، روسای معارف، صحت عامه، تنظیم آب، احیا و انکشاف دهات، مهاجرین، زراعت و مالداری، سارنوالی استیناف سید امیر حسین سجادی ولسوالی ولسوالی صیاد از ولسوالی دوردست بلخاب دیدن نموده مشکلات مردم را از نزدیک مورد بررسی قرار دادند.
در ابتدا هییت متذکره از کار پروژه سرک سازی ولسوالی سانچارک که به سمت ولسوالی بلخاب ادامه دارد؛ دیدن بعمل آورد.
همچنان به اساس درخواست اهالی قریه ای سبزک، هییت متذکره از دره ای سبزک که محل مناسبی برای ایجاد بند آبگردان است با اسب و پای پیاده به محل رفته از نزدیک محل مورد نظر دیدن نمودند، بگفته ای اهالی قریه ای سبزک در این محل اگر از طرف دولت بند آب گردان اعمار شود؛ آب زراعتی 15 قریه تامین خواهند شد، در عین حال این محل بصورت طبیعی به گونه ای است که می شود با کمترین هزینه بندآب گردان را اعمار نمود.
همچنان مقام ولایت در مرکز ترخوج مورد استقبال صدها تن از باشندگان قرای مختلف ولسوالی بلخاب قرارگرفت، محفل که به همین مناسبت در مقر ولسوالی دایرشده بود، شماری زیاد علما، برزرگان، متنفذین، دانشجویان، دانش آموزان و اقشار مختلف مردم شرکت نموده بودند.
در این همایش بزرگ آقای عبدالله انصاری ولسوالی ولسوالی بلخاب، آقای سید حیات الله عالمی نماینده ای مردم در شورای ولایتی، آقای حصاری، آقای سیدفاضل حجت، به نمایندگی مردم آن ولسوالی خیرمقدم گفته مشکلات مردم را در سطوح مختلف بیان داشتند، سخنرانان نبود مکتب، کلنیک صحی، سرک و خشک سالی را مشکلات عمده ای مردم خوانده از مقام ولایت و هییت همراه خواهان رسیدگی به مشکلات شان شدند.
در این همایش مقام ولایت مشکلات و شکایات مردم را بجا خوانده گفت: <تلاش می کنم که با امکانات که در دست داریم در زمینه های مختلف توجه بیشتری صورت گیرند.>
آقای رحمتی علاوه نمود که تمامی مشکلات را نباید بگردن دولت نهاد، در حالی برای رفع بسیاری از مشکلات مردم خودهم می توانند با اتکا به نیروی خودی و محلی خیلی از مشکلات را رفع نمود.
در روز دوم سفر مکتب متوسطه ای قریه ای اوش پروشان افتتاح و رسما مورد بهره برداری قرار گرفت، در این محفل شماری زیاد از بزرگان اهل معارف، شاگردان اعم از ذکور و اناث شرکت نموده و به رسم مهمان نوازی و استقبال از مقام ولایت گاو گوسفند نثار کردند.
شاگردان و معلمین مکتب از مسوولان خواهان اعمار دیوار احاطه ای مکتب شان شدند.
مقام ولایت و هییت همراه در جلسه ای دهن شرط در مدرسه ای تاریخی عالمیه شرکت نموده با صدها تن از باشندگان مختلف ولسوالی بلخاب، بخصوص قریجات پاین بلخاب دیدن نمودند.
در مدرسه ای عالمیه تعداد زیاد از باشندگان قریجات مختلف حضور بهم رسانده بودند، در این همایش نیز شماری زیاد از بزرگان، به نمایندگی از سایرین صحبت نموده و مشکلات محیطی شان را مطرح نمودند.
منبع: مقام ولایت سرپل، 19 عقرب 1390

http://saripul.gov.af/fa/news/4628

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳۹۰/۰۸/۲۲ساعت 15:35  توسط | 

تجهیز پولیس محلی در ولسوالی صیاد / مقام ولایت سرپل

300 تن از نیروهای پولیس محلی مستقر در ولسوالی صیاد ولایت سرپل، پس از فراگیری مهارت های محاربوی فراغت حاصل نموند وسایط نقلیه در اختیار آنان قرار داده شدند.
در محفل که به مناسبت چهارمین دور فراغت پولیس محلی در منطقه ای پشت باغ این ولسوالی دایر شده بود، محمد یعقوب زابلی فرمانده پولیس این ولایت از فعالیت پولیس محلی در زمینه ای تامین امنیت در این ولسوالی اظهار قدردانی نمود.
وی علاوه نمود که اگر پولیس محلی آموزش داده نشود، با مشکلات زیاد د چار خواهند شد، در حالیکه اکنون نیروهای پولیس محلی مستقر در صیاد قادراند که امنیت محل و قریه ده را تامین نموده با مردم همکاری های نیک داشته باشند.
به گفته ای آقای زابلی عنقریب سلاح و مهمات مورد ضرورت نیز در اخیتار آنان قرار خواهند گرفت.
افراد که در چوکات پولیس محلی سوق شده اند، از این که آموزش دیده اند، خوشحال اند، آنان می گویند: <پس از این می توانند بدون هیج دغدغه ای امنیت ساحات را که توظیف شده اند تامین نمایند.>
بلتون یک تن از سرگروپ های پولیس محلی صیاد می گوید: <کورس کوتاه مدت را که خوانده موضوعات مختلف را فراگرفته اند.>
نقیب الله یکی دیگر از آنان گفت: <در تلاشیم که هر چه زودتر در منطقه امنیت کامل برقرار شود و پس از آن برای تطبیق پروژه های انکشافی فعالیت نمایم.>
گفته می شود که حدود شش صدتن از نیروهای پولیس محلی در ولایت سرپل توظیف شده اند که از این رقم به تعداد 300 تن آنان در ولسوالی صیاد ایفای وظیفه می نمایند.
افراد یادشده از طرف (اسپیشل فورس) نیروهای خاص آمریکایی تحت آموزش قرار گرفته اند.
قبلا شماری از افراد پولیس محلی از عدم پرداخت معاش شان شکایت داشت، اکنون این مشکل آنان نیز رفع شده است.
منبع: مقام ولایت سرپل، 19 عقرب 1390

http://saripul.gov.af/fa/news/4627

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳۹۰/۰۸/۲۲ساعت 15:28  توسط | 

افتتاح کار شبکه برق ولسوالی صیاد ولایت سرپل / مقام ولایت سرپل

کار پروژه ای برق ولسوالی صیاد ولایت سرپل توسط مقامات محلی این ولایت افتتاح و رسما کار این پروژه آغاز گردید، بنابه گفته ای آقای سید انور رحمتی والی ولایت سرپل این پروژه بیش از 18000000 ملیون افغانی هزینه دارد.
پروژه ای را که به همت شما امروز افتتاح می کنیم، بیش از هجده ملیون افغانی هزینه دارد، که بیش از یکهزار فامیل در این ولسوالی استفاده خواهند نمود، من امیدوارم شروع کار این پروژه نقطه ای پایانی باشند برای باشندگان این ولسوالی.
گفته می شود با آغاز کار این پروژه بیش از یکهزار فامیل از نور برق مستفید خواهند شد.
هم اکنون کار شبکه سازی این پروژه جریان دارد، بگفته ای انجنیر جلال ریس برق ولایت سرپل، کار شبکه سازی پروژه مدت دو ماه را دربر خواهد گرفت، گفته می شود هزینه پروژه برق ولسوالی صیاد از طرف برنامه ای همبستگی ملی و سهم مردم محل پرداخت می گردد.
بنابه گفته ای انجنیر احمد جاوید جاوید ریس احیا و انکشاف دهات ولایت سرپل، در سال جاری 9 شورای انکشافی در ولسوالی صیاد جدیدا آغاز بکار نموده اند که برای 9 شورا 24 ملیون افغانی اختصاص داده شده و از این رقم 6 ملیون افغانی در این پروژه به مصرف می رسد.
وی علاوه نمود که: <در ولسوالی صیاد 43 شورا در سال های قبل ایجاد شده بود که حدود 80 ملیون افغانی در 148 پروژه ی همبستگی ملی به مصرف رسیده است.>
بگفته ای انجنیر جاوید، در مجموع یازده هزار فامیل در این ولسوالی تحت پوشیش پروژه های همبستگی ملی قرار دارند.
بنابه گفته ای سید امیر حسین سجادی ولسوال صیاد، پروژه برق صیاد برای مردم امری حیاتی شمرده می شود.
حیات الله یک تن از باشندگان مرکز ولسوالی از تطبیق این پروژه اظهار خوشی نموده می گوید: <در زندگی امروزی برق از جمله نیازهای اساسی مردم بحساب می آید.>
منبع: مقام ولایت سرپل، 19 عقرب 1390

http://saripul.gov.af/fa/news/4625

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳۹۰/۰۸/۲۲ساعت 15:24  توسط | 

یک راننده در سرپل 4 نفر را با خود به کام مرگ کشاند / آژانس خبری ثبوت

ناوقت روز پیش یک موتر تیز رفتار که سرعت زیاد داشت، در منطقه سیدآباد، مرکز ولایت سرپل از جاده منحرف شده، به شمول راننده 5 تن در آن جان باختند.
محمد یعقوب زابلی فرمانده پولیس سرپل گفته است: در این حادثه 5 تن به شمول دو خانم و سه مرد کشته شدند و یک نفر هم زخم برداشت.
آقای زابلی علت این حادثه را تیزرانی و بی احتیاطی راننده عنوان کرده است.
منبع: آژانس خبری ثبوت، 21 عقرب 1390

http://suboot.org.af/index.php?option=com_content&view=article&id=5923:---4-----&catid=40:2010-10-31-15-44-40&Itemid=71

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳۹۰/۰۸/۲۲ساعت 15:2  توسط | 

کمک گوشت قربانی به نیازمندان / خبرگزاری بست باستان

هژده عقرب 1390 خورشیدی ۸۶۰۰ خانواده در ولایت جوزجان و سرپل از کمک های گوشت قربانی مستفید شدند.
این کمک که از سوی تیم پی آر تی کشور ترکیه مقیم در جوزجان صورت گرفته است، برای خانواده های بی بضاعت دو ولایت توزیع گردید.
محمد اپاک رییس تیم ملکی پی آر تی در جوزجان به بست باستان گفت که سه صد گاو کمک مردم ترکیه برای افراد بی بضاعت این ولایات توزیع شده است.
او افزود که از این کمک باشنده گان مستحق ولسوالی آقچه، شهر شبرغان و شهر سرپل مستفید گردیدند که قبلاً کارت های مخصوص توزیع گوشت برای شان داده شده بود.
محمد صابر یکی از باشنده گان قریۀ ینگه اریغ شهر شبرغان می گوید: «من امروز خوشحال هستم امروز ۸ کیلو گوشت گرفتم.»
او دو پا و یک چشمش را در جنگ از دست داده و اکنون هشت طفل دارد.
نجیبه یکی دیگر از باشنده گان قریۀ آسیه آباد شهر سرپل می گوید: «من از برادارن ترک خود تشکری می کنم، چهار کیلو گوشت گرفتم که با ۶ طفلم یک جای می خورمش.»
گفتنی است که چندی پیش نیز برای دو صد شاگرد مکتب و اطفال پرورشگاه جوزجان لباس و قرطاسیه باب از سوی تیم پی آر تی ترکیه توزیع گردیده بود.
م. بهادری - جوزجان
منبع: خبرگزاری بست باستان، 18 عقرب 1390

http://bostnews.com/details_dr.php?id=3861&cid=6

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳۹۰/۰۸/۲۲ساعت 15:1  توسط | 

راه مواصلاتی ولسوالی بلخاب ولایت سرپل در اثر ریزش برف مسدود شده است / رادیو آزادی

از ولسوالی بلخاب گزارش شده است كه راه مواصلاتی از مركز سرپل به این ولسوالی مسدود شده و مردم به كمك های عاجل نیاز دارند.
سید كریم جاوید سخنگوی والی سرپل در یك تماس تلیفونی به رادیو آزادی گفت كه حصه قوم كوتل در مسیر راه بلخاب به كلی مسدود شده و همچنین راه های مواصلاتی قریه جات آقسو و خواجه المه تو با مركز ولسوالی صیاد مسدود شده باشنده گان ولسوالی صیاد نیز از اثر برف باری شدید روز گذشته به مشكلات مواجه شده اند.
هر چند تلاش نمودیم تا نظر یات مردم  بلخاب و صیاد را در مورد مسدود شدن راه ها جویا شویم متاسفانه موفق نشدیم. اما سید جهانگیر آمر امنیت قوماندانی امنیه ولایت سرپل گفت كه تا هنوز از تلفات جانی و یا هم از گیر ماندن مسافرین در این راه ها گزارش نشده است.
مسدود شدن راه های رفت و آمد از مركز سرپل به ولسوالی بلخاب برای 70 هزار نفر از باشنده گان آن ولسوالی مشكل ایجاد كرده است. از سوی دیگر مردم بلخاب به شبكه های تلیفونی دسترسی نداشته و ارتباط با مركز قایم نمی گردد.
سخنگوی والی سرپل آقای جاوید می گوید: صرف تلیفون های افغان بیسیم و افغان تیلیكام در آن ولسوالی فعال بود اما حالا غیر فعال شده و معلوم نیست كه مردم در آنجا در چه حالت بسر می برند.
منبع: رادیو آزادی، 18 عقرب 1390

http://da.azadiradio.org/content/article/24385344.html

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳۹۰/۰۸/۲۲ساعت 14:59  توسط | 

مردم جوزجان و سرپل ریزش اولین برف را به فال نیک گرفتند / رادیو آزادی

بارش اولین برف زمستانی شب گذشته آغاز شد و امروز روز سوم عید تمام كوه ها و مناطق ولایات سرپل و جوزجان را سفید پوش كرده است.
دهاقین كه از خشكسالی نگران بودند آن را نویدی برای رفع خشكسالی می خوانند.
برف باری از شب گذشته در ولایات سرپل و جوزجان آغاز  شده و دهقانان را نسبت به حاصلات سال آینده خوشبین ساخته است. ماه های گذشته مسوولان ادارات زراعت ولایت جوزجان و سرپل به علت نباریدن برف و باران از خطر خشكسالی خبر داده و گفته بودند كه مردم باید تدابیر لازم را روی دست گیرند.
نباریدن برف و باران كشت خزانی شماری از ولایات به خصوص جوزجان و سرپل را كه عمده ترین تامین كننده گندم، جو، جواری، زغر و كنجد در افغانستان می باشد، متضرر ساخته بود، اما این كه دهاقین از برف باری امروز اظهار خرسندی نموده می گویند: از كشتزار های سال آینده شان حاصل خوب بدست خواهند آورد.
ریزش برف در ولایات سرپل و جوزجان باعث كاهش آلوده گی هوای این ولایات نیز شده بطوریكه اغلب مردم امروز برای استفاده از هوای پاك در سرك های شهر ها به گشت و گذار می پردازند.
منبع: رادیو آزادی، 17 عقرب 1390

http://da.azadiradio.org/archive/local_news/20111108/1090/2118.html?id=24384152

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳۹۰/۰۸/۲۲ساعت 14:58  توسط | 

انفجار ماين ٨ کشته و زخمى برجا گذاشت / آژانس خبری پژواک

در اثر انفجار يک ماين کنار جاده هشت تن که سرنشنينان يک عراده موتر جيپ بودند؛ در ولايت سرپل کشته و زخمى شدند.
سمونوال جهانگيرخان آمر امنيت قوماندانى امنيه ولايت سرپل امروز (١٤ عقرب) با تاييد انفجار مذکور گفت که مسافرين موتر مذکور زمانى هدف انفجار ماين قرار گرفت که ميخواستند حوالى ساعت ٥ عصر ديروز از مرکز ولسوالى صياد بطرف قريه اقشو اين ولسوالى بروند.
وى افزود که در اين حادثه ٥ تن کشته و ٣ ديگر مجروح شده اند، که کشته شده ها شامل دو زن، دو مرد و يک طفل ميباشد.
بگفته منبع، مجروحين حادثه مذکور به اسرع وقت به شفاخانه ولايتى آنولايت منتقل شده اند و به اساس معلومات داکتران موظف شفاخانه ولايتى سرپل، وضعيت يک تن از مجروحين وخيم ميباشد.
جهانگير ميگويد، بعد از آن که پوليس محلى با پوليس ملى در ماه حوت سال گذشته همکارى را در اين ولايت آغاز نموده اند، امنيت بهتر شده و ٩٨ درصد مخالفين مسلح مجبور شده اند محلات را ترک نمايند.
موصوف در حاليکه رقم موجود پوليس ملى را مشخص نکرد اما گفت: ((در حال حاضر ٦٠٠ تن از پوليس محلى در ولسوالى هاى صياد و کوهستانات با پوليس ملى در تامين امنيت همکار اند.))
بگفته منبع ٢ درصد مخالفين در حال حاضر در بعضى مناطق اين ولسوالى به شکل پراگنده موجوداند و اکثرا اين ماينگذارى ها از سوى آنها صورت ميگيرد.
در همين حال سيد امير حسين سجادى ولسوالى صياد برخور يک عراده موتر ملکى را با ماين کنارجاده تاييد کرده ميگويد که قربانيان اين رويداد بخاطر خريد لباس و ميوه خشک براى روزهاى عيد به بازار ولسوالى رفته بودند.))
وى از مخالفين مسلح دولت خواست تا مردم را بگذراند که در فضاى امن زنده گى نمايند.
مسووليت انفجار ماين مذکور تا کنون هيچ گروهى به عهده نگرفته اند.
منبع: آژانس خبری پژواک، 14 عقرب 1390

http://www.pajhwok.com/dr/2011/11/05/انفجار-ماين-٨-کشته-وزخمى-برجا-گذاشت

+ نوشته شده در  شنبه ۱۳۹۰/۰۸/۱۴ساعت 14:49  توسط | 

در سرپل نفت استخراج ميگردد / آژانس خبری پژواک

تا دو ماه آینده استخراج و عمليه تصفيه نفت در ولایت سرپل رسما آغاز خواهد شد.
این مطلب را سید انور رحمتی والی ولایت سرپل در مراسم نصب پایه های برق ولایت سرپل الی ولسوالی صیاد اظهار کرد.
رحمتى افزود که بر علاوۀ استخراج نفت در اين ولایت، شرکت چینايی که این قرارداد را برنده شده وعده سپرده که عملیۀ تصفیه نیز در ولایت سرپل انجام خواهد یافت.
به گفته والى سرپل، شرکت مذکور همچنان وعده قيرريزى سرک های در مسیر شهر و ساحۀ استخراج نفت را نيز داده و گفته است که در ساخت يک باب مکتب، مسجد و مراکز اداری از بودجۀ شخصی آن شرکت همکارى مينمايد.
موصوف در مورد اين قرارداد با شرکت چينايى، جزييات بيشتر ارايه نکرد.
محمد امان باشندۀ شهر سرپل میگوید که استخراج نفت هم براى باشنده گان اين ولايت و هم براى ولايات همجوار کمک بزرگ است.
وى اظهار اميدوارى کرد که هرچه زودتر اين برنامه آغاز گردد چون که اکثرا مقامات محلى وعده ميدهند، اما عملى نميگردد.
منبع: آژانس خبری پژواک، 14 عقرب 1390

http://www.pajhwok.com/dr/2011/11/05/%D8%AF%D8%B1%D8%B3%D8%B1%D9%BE%D9%84-%D9%86%D9%81%D8%AA-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%AE%D8%B1%D8%A7%D8%AC-%D9%85%D9%8A%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D8%AF

+ نوشته شده در  شنبه ۱۳۹۰/۰۸/۱۴ساعت 14:45  توسط | 

باشنده گان ولسوالی صیاد سرپل از نعمت برق مستفید ميگردند / آژانس خبری پژواک

کار نصب پايه هاى کانکريتى از مرکز ولايت سرپل تا ولسوالى صياد امروز تکميل شد و با ختم کار لين دوانى که يک هفته را در بر ميگيرد، يکهزار خانواده در اين ولسوالى از نعمت برق مستفيد ميگردند.
اين مطلب را سيد انور رحمتى والى ولايت سرپل امروز به آژانس خبرى پژواک اظهار کرد.
به گفته رحمتی، این پروژه دو ماه قبل آغاز شده بود، کار آن از سوی ریاست برق و ریاست احیا و انکشاف دهات پیش برده میشد و هزینۀ مالی آن به ارزش هجده میلیون افغانی میباشد.
انجنیر جلال الدین رییس برشنا ولایت سرپل به آژانس خبرى پژواک گفت که پروژۀ يادشده چهار سال قبل از سوى وزارت آب و برق منظور گردیده بود اما بنابر مشکلات، آنها نتوانستند پروژۀ برق را در این ولسوالی عملی سازد.
وى اظهار خوشى کرد که با همکاری مردم و ریاست احیا و انکشاف دهات؛ نصب پایه ها در حال اختتام بود و کار لين دوانى (بیست کیلو ولت) در این ولسوالی آغاز خواهد شده است.
احمد جاوید جاوید رئیس احیا و انکشاف دهات ولایت سرپل، گفت: "به اساس توافق مردم ولسوالی صیاد شش میلیون افغانی از پول برنامه های همبستگی ملی در پروژۀ مشترک برق که از سوی ریاست برشنا و احیا و انکشاف دهات پیش برده میشود به مصرف خواهد رسید".
حیات الله باشندۀ ولسوالی صیاد از اينکه در منطقه شان برق مي آيد خيلى خرسند است.
وى ميگويد که باشنده هاى اين ولسوالى از چهار سال بدينسو انتظار امدن برق را ميکشيدند، اميدوار هستند که انتظارشان پايان يابد.
این در حالیست که در ولسوالی صیاد ولایت سرپل در طی چند سال اخیر مخالفین مسلح دولت بيشتر حضور داشتند و دولت کمتر در این ولسوالی تسلط داشته است.
منبع: آژانس خبری پژواک، 14 عقرب 1390

http://www.pajhwok.com/dr/2011/11/05/%D8%A8%D8%A7%D8%B4%D9%86%D8%AF%D9%87-%DA%AF%D8%A7%D9%86-%D9%88%D9%84%D8%B3%D9%88%D8%A7%D9%84%DB%8C-%D8%B5%DB%8C%D8%A7%D8%AF-%D8%B3%D8%B1%D9%BE%D9%84-%D8%A7%D8%B2%D9%86%D8%B9%D9%85%D8%AA-%D8%A8%D8%B1%D9%82-%D9%85%D8%B3%D8%AA%D9%81%DB%8C%D8%AF-%D9%85%D9%8A%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D9%86%D8%AF

+ نوشته شده در  شنبه ۱۳۹۰/۰۸/۱۴ساعت 14:43  توسط | 

کار تمدید برق در ولسوالی صیاد آغاز گردید / رادیو آزادی

مسوولان می گویند: این پروژه 18 ملیون افغانی هزینه بر می دارد و در قسمت کم ساختن گرفتاری ها و مشکلات مردم صیاد نقش بسیار تعیین کننده و موثری را خواهد داشت.
کار تمدید برق در ولسوالی صیاد از طریق برنامه همبستگی ملی با مشارکت موسسه د افغانستان برشنا شرکت طی محفلی توسط والی سرپل آغاز گردید. سید انور رحمتی والی سرپل گفت: با تکمیلی کار این پروژه یک هزار خانواده در مرکز ولسوالی صیاد از نور برق مستفید خواهند شد.
انجنیر احمد جاوید رییس احیا و انکشاف دهات ولایت سرپل نیز به همکاری های مردم در راستای ایجاد پروژه های بازسازی اشاره نموده گفت که مردم صیاد تا به امروز بی صبرانه انتظار رساندن برق را داشتند که ما موفق به این کار شدیم.
این در حالی است که به گفته مسوولان ریاست سرپل برشنا، کار تبدیلی سیستم شش هزار کیلو ولت به بیست هزار کیلو ولت به هزینه 26 ملیون دالر امریکایی جریان داشته که با تکمیلی آن، برق ولسوالی های سانچارک و سوزمه قلعه این ولایت نیز تمدید خواهد شد.
منبع: رادیو آزادی، 14 عقرب 1390

http://da.azadiradio.org/content/article/24382033.html

+ نوشته شده در  شنبه ۱۳۹۰/۰۸/۱۴ساعت 14:39  توسط | 

سویدن 10 باب کلینیک صحی در ولایت سرپل اعمار می کند / رادیو آزادی

کشور سویدن 10 باب کلینیک صحی را تا سال 2013 در سرپل اعمار می کند. مسوولان ریاست صحت عامه ولایت سرپل می گویند: کمیته انکشافی کشور سویدن برای افغانستان 10 باب کلینیک صحی را به حزینه یک ملیون دالر امریکایی تا سال 2013 در این ولایت اعمار و به بهره برداری می سپارد.
از جمله 10 باب کلینیک صحی که قرار است کشور سویدن آن را تا دو سال دیگر در ولایت سرپل اعمار کند 3 باب آن تحت کار بوده و یک باب آن روز گذشته در قریه ترپچ ولسوالی کوهستانات این ولایت در ساحه 3 جریب زمین که از طرف اهالی آن قریه به طور رایگان در اختیار ریاست صحت عامه سرپل قرار داده شده است سنگ تهداب آن گذاشته شد.
دوکتور محمد امین آلتین رییس صحت عامه ولایت سرپل گفت که این کلینیک ها هر کدام یک صد هذار دالر امریکایی از کمک های بلا عوض کشور سویدن حزینه برمیدارد.
سید حسام الدین بشر دوست یکتن از باشنده گان قریه ترپچ ولسوالی کوهستانات سرپل گفت که در قریه آن ها با اعمار کلینیک جدید از سوی کشور سویدن مشکلات آن قریه از ناحیه نبود کلینیک صحی تا اندازه ای حل خواهد گردید.
بگفته مقامات محلی در ولایت سرپل: کشور سویدن مبلغ هفتاد ملیون دالر امریکایی را در پروژه های زیر بنایی که شامل احداث سرک ها، اعمار پل های موتر رو و کلینیک های صحی می باشد در این ولایت به مصرف رسانده و علاوه بر آن نظامیان آن کشور نیز در چوکات نیرو های آیساف به قوماندانی پی آرتی یا تیم بازسازی ولایتی سرپل بخاطر تامین امنیت ایفای وظیفه می نمایند.
منبع: رادیو آزادی، 13 عقرب 1390

http://da.azadiradio.org/content/article/24381076.html

+ نوشته شده در  شنبه ۱۳۹۰/۰۸/۱۴ساعت 14:38  توسط | 

یک گروهی شورشیان در ولایت سرپل به روند صلح پیوست / طلوع نیوز

مقام های افغان روز چهارشنبه گفتند که یک گروهی ده نفری از شورشیان شام سه شنبه در ولایت سرپل از خشونت دست برداشتند و به روند صلح پوستند.
مقام های زون ۳۰۳ پامیر در شمال کشور گفتند که این شورشیان در ولایت سرپل فعالیت داشتند و برضد حکومت حملات هراس افگنانه را انجام می دادند که شب گذشته به روند صلح پیوستند.
مقام ها افزودند که با پیوستن این گروه به روند صلح امنیت در این ولایت بهبود خواهد یافت.
نیروهای افغان و خارجی اخیرأ عملیات های گُستردۀ نظامی را به منظور پاک سازی شورشیان در کشور راه اندازی کرده اند.
این عملیات ها در حال راه اندازی شده اند که نیروهای افغان در مرحلۀ نخست مسؤولیت امنیت هفت بخش کشور را بر عهده گرفته اند و قرار مرحلۀ دوم آن به زودی آغاز شود.
گفته می شود که مرحلۀ دوم انتقال مسؤولیت امینت از نیروهای خارجی به نیروهای افغان از سوی رییس جمهور کرزی رسمأ در نشست استانبول در ترکیه اعلام خواهد شد.
منبع: طلوع نیوز، ۱۱ عقرب ۱۳۹۰

http://tolonews.com/fa/afghanistan/4326-militant-group-surrenders-to-govt-in-northern-afghanistan

+ نوشته شده در  شنبه ۱۳۹۰/۰۸/۱۴ساعت 14:37  توسط | 

به بیجا شده گان جنگ و خشكسالی در سرپل كمك نقدی صورت گرفت / رادیو آزادی

مسوولین ریاست هلال احمر یا سرمیاشت ولایت سرپل از كمك های صلیب سرخ برای مهاجرین و بیجا شده گان خبر داده اند كه این كمك ها توسط دفتر صلیب سرخ انجام یافته است. بگفته آنان این مهاجرین و بیجا شده گان قبلاً نیز از كمك های این دفتر مستفید شده بودند.
برای بیشتر از هفتاد خانواده بیجا شده كه از اطراف ولسوالی صیاد به مركز سرپل در اثر جنگ های اخیر و خشك سالی بیجا شده بودند مبلغ یك ملیون افغانی كمك صورت گرفت. غلام محمد سرپرست ریاست سرمیاشت ولایت سرپل به رادیو آزادی گفت كه برای هر خانواده مبلغ ده هزار افغانی پول نقد توزیع گردید.
مسوولین می گویند: احتمال دارد كه در اثر خشكسالی و نا امنی ها تعداد دیگر از جمعیت های مردم بیجا شوند كه دفتر صلیب سرخ با همكاری كمیته حالت اضطرار تدابیر را اتخاذ کرده كه به توافق مقامات محلی و مركزی به مشكل آینده آنان نیز رسیده گی خواهد شد.
منبع: رادیو آزادی، 6 عقرب 1390

http://da.azadiradio.org/archive/local_news/20111028/1090/2118.html?id=24373787

+ نوشته شده در  شنبه ۱۳۹۰/۰۸/۱۴ساعت 14:36  توسط | 

کار هشت پروژۀ عام المنفعه در سرپل تکمیل شد / آژانس خبری پژواک

در حالیکه تعمیر ریاست احیا و انکشاف دهات ولایت بادغیس به بهره برداری رسید، کار هشت پروژۀ عام المنفعه در سرپل نیز تکمیل گردید.
...
براساس یک خبر دیگر، هشت پروژۀ عام المنفعه در ولایت سرپل، بعد از تکمیل امروز مورد بهره برداری قرار گرفت.
انجنیر جاوید جاوید رئیس احیا و انکشاف دهات سرپل، به پژواک گفت که این پروژه ها، از طریق برنامۀ همبستگی ملی در ولسوالی کوهستانات این ولایت ایجاد شده است.
به گفتۀ وی، این پروژه ها شامل دو شبکۀ آبرسانی هرکدام به طول ٣٣٠٠ متر؛ دو ذخیرۀ آب، چهار پل و پلچک، دو کیلومتر سرک و دو سربند آب میباشد، که از مزایای آنها سه هزار فامیل بطور مستقیم مستفید می شوند.
منبع اظهار داشت که کار این پروژه ها، از شش ماه قبل آغاز شده و با هزینۀ هشت میلیون افغانی، درحالی به بهره برداری رسید که در کار ساخت آنها از مردم محل نیز استفاده شد.
قربان یکتن از کسانی که در پروژۀ اعمار سربند، سه ماه را به حیث کارگر، کار کرده به پژواک گفت: «سه ماه ده سربند کار کدیم، هم سربند را ساختیم، هم ای که سی هزار افغانی پیسه گرفتم.»
منبع: آژانس خبری پژواک، 4 عقرب 1390

http://www.pajhwok.com/dr/2011/10/26/کار-هشت-پروژۀ-عام-المنفعه-در-سرپل-تکمیل-شد

+ نوشته شده در  شنبه ۱۳۹۰/۰۸/۱۴ساعت 14:34  توسط | 

سيمينار آموزشي براي معلمان ولايت سرپل برگزار شد / افغان نیوز

سيمينار زير عنوان "آب، نظافت و حفظ الصحه محيطي" روز دوشنبه براي معلمين مكاتب مركزي ولايت سرپل در تالار ليسه نسوان جوزجانان آن ولايت برگزار گرديد.
اين سيمينار به كمك مالي موسسه يونيسف و همكاري رياست معارف آن ولايت برگزارشده كه در آن 30 تن از معلمان اناث مكاتب مركزي ولايت سرپل اشتراك ورزيده و در رابطه به شيوه هاي موثر رعايت نظافت و حفظ الصحه محيطي، دانستني هاي ارزش مندي را فرا خواهند گرفت.
 منبع: افغان نیوز، 4 عقرب 1390

http://www.afghanews.ir/ShowDetails.aspx?NewsId=20902

+ نوشته شده در  شنبه ۱۳۹۰/۰۸/۱۴ساعت 14:27  توسط | 

یک ترینر و رانندۀ موسسه هبیتات ربوده شد / آژانس خبری پژواک

یک ترینر موسسۀ هبیتات همراه با راننده اش، در مرکز ولایت سرپل از سوی طالبان مسلح ربوده شد.
سمونوال جهانگیرخان آمر امنیت قوماندانی امنیۀ سرپل، امروز (٣ عقرب) به آژانس خبری پژواک گفت که این افراد، شب گذشته از منطقه خوش تپۀ شهر سرپل ربوده شدند.
به گفتۀ وی، یک زن نیز همراه این ترینر بوده که بعد از دستیگری، رها شده؛ اما طالبان مسلح ترینر و رانندۀ آنها را به سمت شولگر ولایت بلخ انتقال داده اند.
جهانگیرخان افزود که موتر این افراد، به دست نیروهای امنیتی افتاده و تلاش برای رهایی ربوده شده گان، همچنان جریان دارد.
موصوف اظهار داشت که طالبان مسلح، در مقابل رهايى اين افراد، خواهان يک میلیون افغانی پول نقد شده اند.
تحصیلدار شمسی یکتن از متنفذین قومی منطقۀ خوش تپه، به پژواک گفت: «یک هئیت از ریش سفیدا جور شده تا با طالبان مذاکره کنن.»
به گفتۀ وی، این هیئت امروز با طالبان مسلح وارد مذاکره شده است.
طالبان مسلح، تا حال در این رابطه اظهار نظر نکرده اند.
این درحالی است که سه ماه پیش نیز پسر یک تاجر از مسیر شاهراه سرپل ـ مزار، در نزدیکی منطقۀ خوش تپه توسط افراد مسلح ناشناس اختطاف شده بود.
منبع: آژانس خبری پژواک، 3 عقرب 1390

http://www.pajhwok.com/dr/2011/10/25/%DB%8C%DA%A9-%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86%D8%B1-%D9%88-%D8%B1%D8%A7%D9%86%D9%86%D8%AF%DB%80-%D9%85%D9%88%D8%B3%D8%B3%D9%87-%D9%87%D8%A8%DB%8C%D8%AA%D8%A7%D8%AA-%D8%B1%D8%A8%D9%88%D8%AF%D9%87-%D8%B4%D8%AF

+ نوشته شده در  شنبه ۱۳۹۰/۰۸/۱۴ساعت 14:25  توسط | 

چهار انجنیر افغان در ولایت سرپل اختطاف شدند / رادیو آزادی

مقام های امنیتی ولایت سرپل می گویند که شام دیروز مخالفان مسلح دولت 4 انجنیر افغان را در این ولایت اختطاف کرده اند.
سید جهانگیر آمر امنیت قوماندانی امنیه ولایت سرپل به رادیو آزادی گفت: انجنیران موسسه (یو ان هبیتات) در بخش معارف در مرکز این ولایت کار می کردند.
سید جهانگیر می گوید: مخالفان مسلح آنان را به ولسوالی شولگر ولایت بلخ انتقال داده و پولیس در جستجوی این انجنیران می باشد.
منبع: رادیو آزادی، 3 عقرب 1390

http://da.azadiradio.org/archive/local_news/20111025/1090/2118.html?id=24371420

+ نوشته شده در  شنبه ۱۳۹۰/۰۸/۱۴ساعت 14:23  توسط | 

کمیته های کاهش دهی خطرات از حوادث طبیعی در سرپل ایجاد شد / رادیو آزادی

به ابتکار دفتر حمایه اطفال افغانستان و به کمک مالی دفتر یونسف سازمان ملل متحد و سازمان غذایی جهان کمیته های کاهش دهی خطرات از حوادث طبیعی در ولایت سرپل رسماً آغاز و به فعالیت نمود.
کمیته های کاهش دهی خطرات از حوادث طبیعی در مرکز و ولسوالی های دور دست ولایت سرپل در حالی ایجاد و به فعالیت آغاز نموده است که بگفته داکتر خان آغا مسوول بخش کاهش خطرات حوادث دفتر حمایه اطفال افغانستان مقیم ولایت سرپل، باشنده گان آسیب دیده شماری از ولسوالی ها و مرکز این ولایت سخت نیاز به مواد غذایی دارند.
داکتر خان آغا گفت: همزمان با ایجاد این کمیته ها توانسته اند با همکاری سازمان غذایی جهان برای بیشتر از 260 خانواده آسیب دیده ناشی از حوادث طبیعی مساعدت های غذایی و غیر غذایی را توزیع نمایند.
دفتر حمایه اطفال افغانستان با حمایت مالی یو اس آی دی یا کمک های مردم ایالات متحده امریکا به مردم افغانستان از هفت سال بدین سو در بخش های ظرفیت سازی معلمین مکاتب و زیربنا سازی معارف ولایت سرپل فعالیت نموده و اکنون بخاطر مساعدت برای آسیب دیده گان ناشی از حوادث طبیعی نیز فعالیت های خود را گسترش داده است.
به گفته مسوولین این دفتر آنها فعالیت های وسیع را بخاطر رسیده گی به واقعات عاجل روی دست گرفته اند و هدف اساسی شان رساندن کمک های عاجل به آسیب دیده گان حوادث طبیعی می باشد.
منبع: رادیو آزادی، 30 میزان 1390

http://da.azadiradio.org/content/article/24367829.html

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳۹۰/۰۸/۰۱ساعت 12:30  توسط | 

امنیت در ولسوالی های ناآرام ولایت سرپل تامین شد / هفته نامه‏ی ثبوت

محمد یعقوب زابلی فرمانده پولیس ولایت سرپل می گوید که در جریان عملیات مشترک داخلی و بین‏المللی در ولایت سرپل، باشنده های نزدیک به صد قریه از نامنی‏ها رهایی یافتند و 6 طالب مسلح گرفتار شده است.
به گفته‏ی زابلی تمام قریه‏های ولایت سرپل از وجود شورشیان پاکسازی شده است.
در همین حال گروه طالبان درگیری‏ها را در ولایت سرپل تایید کرده‏اند، اما واردشدن تلفات برای‏شان را تایید و یا رد نکرده.
طالبان می‏گویند که هنوز هم در ولایت سرپل حضور دارند.
منبع: هفته نامه‏ی ثبوت، 24 میزان 1390

http://suboot.org.af/index.php?option=com_content&view=article&id=5527:2011-10-16-07-29-17&catid=40:2010-10-31-15-44-40&Itemid=71

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳۹۰/۰۸/۰۱ساعت 12:28  توسط | 

صد قریه در سرپل، از وجود مخالفین مسلح دولت پاکسازی شد / آژانس خبری سلام وطندار

نیروهای مشترک، طی یک هفته عملیات در ولسوالی‏های صیاد و کوهستانات ولایت سرپل، حدود 100 قریه را از وجود مخالفین مسلح دولت پاکسازی کرده‏اند.
محمد یعقوب زابلی فرمانده امنیه سرپل به سلام وطندار گفت: در جریان این عملیات 6 طالب مسلح نیز بازداشت شده و متباقی به ولایت غور و فاریاب فرار کرده‏اند.
گروه طالبان بازداشت افراد شان را در این عملیات رد کرده و ادعا دارند که تا هنوز در ولسوالی‏های مذکور، حضور دارند.
منبع: آژانس خبری سلام وطندار، 24 میزان 1390

http://www.salamwatandar.com/index.php?option=com_content&view=article&id=4445%3A2011-10-16-06-01-48&catid=49%3A2010-07-26-06-31-34&Itemid=71

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳۹۰/۰۸/۰۱ساعت 12:27  توسط |